Czym jest wolna kultura?

W tym roku na stronie naszego Festiwalu pojawiły się nie tylko informacje o filmach, ale także większość filmów zgłoszonych do konkursu (link). Teraz może je obejrzeć każdy, kto ma dostęp do Internetu. Część z nich jest udostępniona na wolnych licencjach, zapraszając w ten sposób wszystkich do wykorzystywania ich we wszechstronny sposób, inne można legalnie rozpowszechniać w celach niekomercyjnych.

Kultura nie jest towarem. Kultura to żywa przestrzeń, nieustanna rozmowa, wymiana idei, dźwięków i obrazów. Dlatego na świecie rośnie w siłę ruch wolnej kultury. Jego aktywiści wierzą, że wolność dystrybucji i modyfikacji dzieł kultury, jest jednym z podstawowych ludzkich praw.

Support CC - 2007

Narzędziem gwarantowania praw do dalszego wykorzystywania utworów są tzw. wolne licencje. Nie oznaczają one zrzeczenia się praw autorskich, ale wykorzystują je do zagwarantowania, że dzieła trafią do jak największej liczby użytkowników.

Termin "Wolna kultura" "jest także tytułem książki profesora prawa Lawrence'a Lessiga. Jego celem było promowanie współpracy między autorami różnych dzieł oraz kultury wolnej od restrykcyjnych praw własności tłamszących kreatywność. Książka ta jest dostępna w całości Internecie (link). Lessig jest także założycielem organizacji Creative Commons, która stworzyła zestaw licencji pozwalających na zachowanie własnych praw, a jednocześnie umożliwiając innym dostęp do twórczości. Organizacja daje autorom możliwość decydowania w jakim stopniu chcą udostępnić innym swoje dzieła. Jednocześnie CC zachęca do tworzenia wspólnej kultury, której elementy mogą być dowolnie wymieniane i modyfikowane przez każdego użytkownika. Licencje Creative Commons zostały opracowane z myślą o takich materiałach jak: strony internetowe, muzyka, książki, zdjęcia, filmy czy artykuły naukowe (przede wszystkim te rozprowadzane przez Internet).

Na publikację swoich dzieł na licencjach CC decydują się fotografowie, muzycy, pisarze. 3 marca 2008 ukazała się płyta Ghosts I-IV zespołu Nine Inch Nails, która została udostępniona na licencji Creative Commons BY-NC-S.A. Udostępnianie prac na licencjach CC umożliwiają liczne serwisy do publikacji m.in. zdjęć, grafik i filmów takie jak deviantArt, flickr i inne.

Największym sukcesem wolnej kultury są projekty Fundacji Wikimedia, takie jak encyklopedia internetowa Wikipedia oparta na wolnej licencji GFDL.

Fundacja Nowoczesna Polska, sponsor nagrody głównej festiwalu eFFKa, aktywnie promuje wolną kulturę w Polsce. Jej flagowym projektem są Wolne Podręczniki - projekt stworzenia zestawu podręczników szkolnych opublikowanych na wolnych licencjach i dostępnych całkowicie za darmo.

Powrót na stronę główną